Dovolená 2018

Letošní dovolenou jsem strávil s rodinou v Krušných horách. Vlastně to měla být už loňská dovolená, ale kvůli narození dcerky jsme museli již zamluvenou chatu zrušit a zamluvit si nový termín na letos.

Pronajatá chata v Nových Hamrech byla velmi útulná, čistá a dobře zařízená. Jak pro dospělé, tak i pro děti. Při plánování kdy a kam vyrazíme na výlet jsem si “prosadil” několik železničních výletů, buď jen tak vlakem, nebo cíleně na některá nádraží a také samozřejmě muzea. Vše samozřejmě přizpůsobeno manželce a třem malým dětem (a jejich potřebám).

Prvním železničním výletem (a vůbec prvním výletem na dovolené) byla návštěva malého železničního muzea ve městě Schwarzenberg im Erzgebirge ( www.vse-eisenbahnmuseum-schwarzenberg.de ). V místě bývalého depa je deponováno několik desítek lokomotiv, vagónů i různých zařízení. Většina lokomotiv je funkční, podnikají historické jízdy (i do Čech) a hlavně pro děti mají přístupná stanoviště obsluhy.

Další muzeum, které jsme navštívili vlastně spíš omylem (prostě jsme jeli okolo), bylo muzeum úzkorozchodné dráhy v Rittersgrünu ( http://www.schmalspurmuseum.de ). Sice bylo zavřeno, ale veškeré exponáty (kromě těch ve výtopně) jsou venku volně přístupně. Celý objekt je koncové nádraží již zrušené úzkorozchodné dráhy a je velmi pěkně opraven. Součástí je i velké venkovní dětské hřiště, okolo kterého projíždí “dětský vláček” na stejném rozchodu jako je celá stanice.

Při cestě přes Kraslice jsme se zastavili na nádraží, kde je v původním prostoru nádražní restaurace umístněna expozice Muzea Kraslické dráhy ( www.mkd.websnadno.cz ). Zde jsme strávili příjemné chvíle při poutavém výkladu a předvádění nejrůznější drážních i nedrážních zařízení (což bavilo hlavně děti).

Posledním “muzeem” byl depozitář NTM v Chomutově. Na výlet, na který jsem se těšil asi nejvíc a také mne asi nejvíc zklamal. Očekával jsem trošku jinou prezentaci vystavených exponátů, jejich stav a také i přístup zaměstnanců. Pokud bych měl srovnat všechna navštívená muzea, tak v depozitáři jsem nabyl dojmu, že jsou návštěvy “nutné zlo” – několikrát opakované “nikam nelezte, ničeho se nedotýkejte” mne velmi zarazilo. I když jsem zdůraznil, že mám rád železnici, jsem tam kvůli historii a děti mám velmi dobře vychované, jsem to pak slyšel ještě dvakrát.

Při různých cestách jsme navštívili několik místních nádražích, většinou na Krušnohorském Semmeringu – namátkou Nejdek, Potůčky a třeba Starou a Novou Roli. Jeden podvečer jsme si udělali jen výlet vlakem do Karlových Varů a zpět 🙂

Co se týká přírodních krás Krušných hor, navštívili jsme několik rozhleden, prošli turistické cíle turisty oblíbené a vyhledávané i ty, kdy jsme celou dobu nepotkali nikoho. Spoustu míst jsme nestihli navštívit, o spoustě míst jsme nevěděli. Už teď plánujeme, že se sem v budoucnu vrátíme.