Nové odlitky

12.5.2018 – Dneska jsem odformoval mastery z 3D tisku a odlil první odlitky. Bohužel se nepovedlo vše, tak jak mělo. 3D tisk je připraven jako přesná zmenšenina skutečnosti. Námezníky dopadly výborně, jen se master při vyndavání z formy poškodil – je to velmi křehký materiál a odlitky jsou jemné. Patka návěstidla je víceméně také v pořádku, ale pro jistotu master nechám znovu vyrobit s drobnou úpravou a tou je “drážka” pro kabely – je to tak jemné, že se bojím vytrhávání formy již při malém odlitém množství. Co dopadlo špatně, jsou díly pro lampu – master je samozřejmě v pořádku, ale nepoužitelný – nejde to odlít bez poškození formy – do budoucna budou muset být patice dvojdílné.
Na to, že to byly první 3D tisky, které jsem nakreslil, jsem ale spokojený. Materiál se osvědčil, způsob kreslení také. Jen se musím pro příště víc zaměřit na návrh ve vztahu k výrobním možnostem.

_MG_7899 _MG_7900 _MG_7901

9.6.2018 – druhá várka z 3D tiskárny dorazila, vše dopadlo velmi dobře, první master jsou námezníky ve velikosti HO, nejprve jako samotný 3D tisk a poté jako master vč. nálitku a nástřiku Surfacerem.Dále tu máme betonovou patku pro návěstidlo AŽD – po malém rozšíření drážky je to již bez problému vyrobitelné.

Třetí master je stínidlo nádražní lampy – nechal jsem vyrobit dvě varianty – jako jeden díl a jako dvě poloviny, které se budou lepit k sobě. Musím vyzkoušet, co bude jednodušší na výrobu a hlavně na kompletaci.A jako poslední jsem připravil master na popelnice.

Níže jsou fotografie 3D tisku námezníků v TT a N, dvojdílné stínidlo lampy a patky pro osazení lampy do terénu, zaformování budu dělat až příští týden.

Nádražní lampa

10. 5. 2018 – Dnes dorazily první 3D tisky na nádražní lampu – ani jsem je nevyfotil a hned zaformoval, abych mohl začít odlévat. Také dnes přišly mosazné trubičky na stožáry. Jediné, co schází jsou lepty stupaček. Po odformování masterů přidám fotky.

17. 6. 2018 – Konečně se něco děje 🙂 Dneska jsem začal stavět první lampu. Postupoval jsem podle návodu, napřed nařezal trubičky (stavěl jsem nejvyšší typ stožáru). Připravil jsem si lept stupaček a připájel. Musím pořídit slabší hrot pro pájku, ten co mám je moc silný na tuhle jemnou práci.

Dalším úkolem bylo připravit stínidlo a horní trubičku. Odlitek stínidla jsem ponechal na nálitku, lépe se s ním pak manipuluje. Pročistil jsem otvory pro vodiče a vlepil SMD LED diodu. Je sice hezké, že vše je přesně v měřítku, ale protahovat lakovaný drátek 0,2 mm skrz zalomený otvor průměru 1 mm mi zabralo skoro 15 minut (ještě vyzkouším to stínidlo ze dvou půlek, jestli to bude lepší, pak půjde do stavebnic takhle varianta) Nakonec vše stříknuté základovkou, zbývá ještě patka pro usazení do terénu, ale tu odliju až zítra.23. 6. 2018 – Vzorová lampa je dokončena

A první dva balíčky jsou připraveny k odeslání ke svým majitelům, poslední objednávku vyřídím během tohoto týdne.