Nové odlitky

12.5.2018 – Dneska jsem odformoval mastery z 3D tisku a odlil první odlitky. Bohužel se nepovedlo vše, tak jak mělo. 3D tisk je připraven jako přesná zmenšenina skutečnosti. Námezníky dopadly výborně, jen se master při vyndavání z formy poškodil – je to velmi křehký materiál a odlitky jsou jemné. Patka návěstidla je víceméně také v pořádku, ale pro jistotu master nechám znovu vyrobit s drobnou úpravou a tou je “drážka” pro kabely – je to tak jemné, že se bojím vytrhávání formy již při malém odlitém množství. Co dopadlo špatně, jsou díly pro lampu – master je samozřejmě v pořádku, ale nepoužitelný – nejde to odlít bez poškození formy – do budoucna budou muset být patice dvojdílné.
Na to, že to byly první 3D tisky, které jsem nakreslil, jsem ale spokojený. Materiál se osvědčil, způsob kreslení také. Jen se musím pro příště víc zaměřit na návrh ve vztahu k výrobním možnostem.

_MG_7899 _MG_7900 _MG_7901

9.6.2018 – druhá várka z 3D tiskárny dorazila, vše dopadlo velmi dobře, první master jsou námezníky ve velikosti HO, nejprve jako samotný 3D tisk a poté jako master vč. nálitku a nástřiku Surfacerem.Dále tu máme betonovou patku pro návěstidlo AŽD – po malém rozšíření drážky je to již bez problému vyrobitelné.

Třetí master je stínidlo nádražní lampy – nechal jsem vyrobit dvě varianty – jako jeden díl a jako dvě poloviny, které se budou lepit k sobě. Musím vyzkoušet, co bude jednodušší na výrobu a hlavně na kompletaci.A jako poslední jsem připravil master na popelnice.

Níže jsou fotografie 3D tisku námezníků v TT a N, dvojdílné stínidlo lampy a patky pro osazení lampy do terénu, zaformování budu dělat až příští týden.

Nádražní lampa

10. 5. 2018 – Dnes dorazily první 3D tisky na nádražní lampu – ani jsem je nevyfotil a hned zaformoval, abych mohl začít odlévat. Také dnes přišly mosazné trubičky na stožáry. Jediné, co schází jsou lepty stupaček. Po odformování masterů přidám fotky.

17. 6. 2018 – Konečně se něco děje 🙂 Dneska jsem začal stavět první lampu. Postupoval jsem podle návodu, napřed nařezal trubičky (stavěl jsem nejvyšší typ stožáru). Připravil jsem si lept stupaček a připájel. Musím pořídit slabší hrot pro pájku, ten co mám je moc silný na tuhle jemnou práci.

Dalším úkolem bylo připravit stínidlo a horní trubičku. Odlitek stínidla jsem ponechal na nálitku, lépe se s ním pak manipuluje. Pročistil jsem otvory pro vodiče a vlepil SMD LED diodu. Je sice hezké, že vše je přesně v měřítku, ale protahovat lakovaný drátek 0,2 mm skrz zalomený otvor průměru 1 mm mi zabralo skoro 15 minut (ještě vyzkouším to stínidlo ze dvou půlek, jestli to bude lepší, pak půjde do stavebnic takhle varianta) Nakonec vše stříknuté základovkou, zbývá ještě patka pro usazení do terénu, ale tu odliju až zítra.23. 6. 2018 – Vzorová lampa je dokončena

A první dva balíčky jsou připraveny k odeslání ke svým majitelům, poslední objednávku vyřídím během tohoto týdne.

Rekonstrukce tratě 170

Tato rekonstrukce probíhá již několik let, nicméně v poslední době se dotkla Plzně. V úseku Rokycany Plzeň se jezdí jednokolejně, V Ejpovicích a Klabavě jsou již postaveny nové zastávky a perony. Na plzeňském nádraží se předělává pražské zhlaví, Lobezké koleje a také zmizel triangl, ve kterém byly občas odstaveny vozy traťovky. Na jeho místě vyrůstá nová budova. Mezi zhlavím a mostem přes Radbuzu dochází ke snesení jedné koleje, patky pro nové sloupy trakčního vedení jsou již hotové.

25.7.2015

Dnes jsem prošel od mostu přes Mohylovou ulici až na plzeňské nádraží. Most přes Mohylovou ulici je částečně stržen, betonují se nové pilíře.

_MG_5408Polovina starého mostu přes Úslavu je již snesena, jsou vybetonovány nové pilíře a usazen most nový. Trakční sloupy jsou již víceméně vyměněny a byl sanován most přes Rokycanskou ulici. _MG_5410Na závěr několik fotografií z Mostu milénia – pohledy na obě strany. Budějovické koleje jsou skoro celé položené a sjízdné, schází spojky s pražskými kolejemi. _MG_5418_MG_5421_MG_5422Pohled na druhou stranu – vniká celé nové nástupiště, začala stavba nového podchodu, první dvě koleje jsou položeny v novém směru. Trochu mne zarazila jen jednoduchá spojka obou kolejí místo dvojité, která tam byla původně. Na novém nástupišti se již objevují rekonstruované části původního zastřešení.

_MG_5425 _MG_5426 _MG_5427 _MG_5428 _MG_5431

10.9.2016 – Jak jsme proběhli tunel

Na tuto sobotu naplánoval Metrostav den otevřených dveří v tubusu nově budovaného tunelu pod Chlumem. Poučen z minulé obdobné akce (provrtání Viktorie skrz) jsme na místo dorazili společně s tříletým synkem již o skoro hodinu dříve, tedy něco po 9 hodině ranní. I přes to nás po cestě doprovázelo několik turistů a na místě samotném hloučky postávajících lidí. Nebudu se zde více rozepisovat o chování některých (hlavně postarších) spoluobčanů, kteří si touto akcí “splnili” víkendový výlet.

_mg_6544 _mg_6546 _mg_6550

Úderem 1 hodiny nás vpustili do závorou uzavřeného prostoru staveniště, kde jsme mohli obdivovat Viktorii (razící štít) v celé své kráse a délce a také první hotový tubus.

_mg_6553 _mg_6555

Čekali jsme u vstupu do tubusu, z kterého po chvilce vyjela “stavební bugina” a její řidič zahlásil, “že můžeme”. Protože dav za námi se zvětšoval a pochozí část tunelu je poměrně úzká, vzal jsem synka na záda a vydali jsme se na cca hodinovou cestu pod zemí. Velmi kvituji umístnění občerstvovacích zón i toalet v tunelu. I když jsme byli vybaveni pitím, tak sladký džus není zrovna ideální pro osvěžení pod zemí. Také synek využil druhé vymoženosti v tunelu – toalet, takže se může ve školce chlubit, “že čural v tunelu” 🙂 _mg_6568

Dobrým zpestřením “jednotvárné cesty” (zářivka, kabel, panel, louže, zelená zářivka, modré světlo, panel, louže, … – vycházím z komentáře mého synka :-)) byly informační tabule o tom, kde zrovna jsme a kolik metrů je nad námi._mg_6570

Na druhé straně již na procházející čekal přistavený autobus, který je vozil zpět do Kyšic._mg_6573

Před tunelem se také staví – připravuje se podjezd pod tratí, který jistě svojí velikostí bude přínosem, ale svoji krásou dle mého nepřekoná původní kamenný podchod pod tratí.

PS: Proč v nadpisu kapitoly uvádím – proběhl? Inu proto, že “tisícihlavý” dav za námi v tunelu fungoval trošku jako píst a hnal nás kupředu, takže dle mého jsem ušel nejrychleji 4 km v životě, neboť i přes poměrně chladný vzduch uvnitř jsem byl zpocený jako … a moje oblečení by se dalo ždímat

Rekonstrukce tratě 160

Od pondělí 8. 9. letošního roku došlo k uzavírce viaduktu mezi Boleveckým rybníkem a Bolevcem – tzv. Myší díra – mj. námět mých prvních modulů. Během následujícího týdne byly vytrhány kolejnice v jeho blízkosti a ve středu 17. 9. byl již tento viadukt kompletně stržen a je obklopen bagry, které odtěžují násep.

Jesenice 2014

Ve dnech 8 – 11. května 2014 jsem se zúčastnil setkání k 50. výročí založení železničního modelářského klubu v Jesenici.

_MG_1108  _MG_1109

Setkání se konalo v kulturním domě, kde na ploše sálu a přilehlého vstupního prostoru vzniklo členité modulové kolejiště sestávající z hlavní a vedlejší tratě a také úzkorozchodné dráhy. Provoz na modulišti byl velmi zajímavý a pestrý.

_MG_1149  _MG_1202_MG_1152  _MG_1207

Ve čtvrtek odpoledne bylo vše připraveno pro provoz. V pátek jsme zvládli projet dva grafikony, stejně tak v sobotu, kde již byla akce částečně přístupna veřejnosti. Bohužel jsem musel z rodinných důvodů v neděli časně ráno odjet a tím se předčasně rozloučit s touto povedenou a dobře připravenou akcí. Tímto bych také chtěl poděkovat organizátorům z klubu v Jesenici za dle mého názoru velmi dobrou přípravu, zajištění skvělého stravování v místní restauraci a také občerstvení přímo v kulturním sále.

_MG_1243  _MG_1257

Více fotek naleznete na Rajčeti zde.

22.6.2013 – 110 let trati Tábor – Bechyně

Týden po Milevsku byla ve stejném kraji trochu jiná akce – 110 výročí zahájení provozu na trati Tábor – Bechyně. Na výlet za historickými vozy jsem vyrazil společně s tátou – obvyklá cesta – Plzeň – Rožmitál – Orlík – Tábor utekla v ranním provozu poměrně rychle a přes jednu fotozastávku v  Sepekově jsme dorazili do Tábora kolem 9:45. Lokomotivy byly již vystaveny a díky tomu, že bylo poměrně brzy, nebylo kolem moc lidí a mohli jsme si je v klidu prohlédnout a vyfotit. V pozadí u depa jsme viděli Elinku (elektrický motorový vůz M400 001), jak se připravuje na svoji jízdu. Před jejím odjezdem z Tábora jsme vyrazili směr Bechyně, abychom ji stihli vyfotit na Duhovém mostě. V Bechyni nás přivítala Žehlička 113 001-2, která právě vyrážela směrem na Tábor. Před Elinkou dorazila ještě Regionova a pak již zde byla v celé své kráse. Kvůli zpoždění byl pobyt ve stanici poměrně krátký a za chvíli odjížděla zpět do Tábora. Při cestě zpět jsme ji stihli v Sudoměřicích a pak ještě na polní cestě před Táborem. V Táboře jsme si ji ještě vyfotili na železném mostě přes Lužnici. Následoval pozdní oběd a pak ještě závěrečná prohlídka táborského nádraží. Po cestě zpět jsme se zastavili na nádražích v Březnici a Mirovicích a také na Žďákovském mostě.

 
 
Více fotek naleznete  zde